ثبت نام در پیام نامه روزبه

ایمیل:    
رشته: مقطع:

جمع دو عدد [چهار]و[سه] چه می شود در کادر مربوطه به عدد وارد نمائید
 

درباره موسسه...

موسسه آموزش عالی روزبه با کسب مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1386 تأسیس و فعالیت آموزشی خود را در همان سال با پذیرش دانشجو در رشته های فنی و مهندسی در شهر زنجان آغاز نمود .اکنون با گذشت چندین سال از تأسیس این موسسه علاوه بر افزودن رشته های مختلف در زمینه های فنی و مهندسی ، علوم انسانی و هنر برای اولین بار در سال 1391 با پذیرش دانشجو درمقطع کارشناسی ارشد،گامی بزرگ درجهت رشد وشکوفایی برداشته است.

نشانی : زنجان- میدان بسیج - بزرگراه 22 بهمن - روبروی ستاد فرماندهی نیروی انتظامی - شهرک پونک - روبروی بیمارستان کوروش - موسسه آموزش عالی روزبه زنجان
تلفن تماس : 10-7138008-0241

ادامه...
خط مشی صفحه درباره استاد رضا روزبه زنگانی

این بخش مربوط به معرفی استاد رضا روزبه زنگانی، زندگی نامه، فعالیت‌ها، تلاشهای وی برای علم استان، کشور و جهان خویش در عرصه علوم فیزیک، ریاضات و معارف است.

درباره استاد رضا روزبه زنگانی

زادگاه: زنجان

تولد: اردیبهشت 1300هجری شمسی

وفات: آبان 1352هجری شمسی

سخن درباره یکی از استادان بزرگ تعلیم و تربیت اسلامی جوانان ایرانی در دوره معاصر است. مردی که خود جامع فضایل و صفات انسانی بود؛ عمرش را به تعلیم دین و دانش گذراند؛ در آسمان علم و تقوا چون ستاره ‏ای درخشید و پیش از آنکه گوهر وجودش برای همگان شناخته شود، همچون مرواریدی خالص در صدف خاک قرار گرفت. اکنون سالها از خاموشی استاد فقید رضا روزبه، این سمبل علم و عمل و زهد و تقوا می‏ گذرد. این نوشته بسی اندک، بر آن است تا ضمن یادکردی از این ستاره مدفون در حرم عش آل محمد(ص)، به ابعاد مختلف شخصیت او بپردازد و به همه دست ‏اندرکاران تعلیم و تربیت نسل جوان الگویی شایسته ارائه دهد.

تولد و تحصیلات‏

فقید سعید، استاد رضا روزبه اردیبهشت سال 1300ش، مصادف با ولادت حضرت رضا(ع) در خانواده‏ ای متدین و با فضیلت و مبارز، در شهر زنجان پا به عرصه وجود نهاد. پدرش کربلایی محمود خیاط فرزند حجةالاسلام شیخ جواد زنجانی، از شاگردان آیت‏ اللّه میرزا محمدتقی شیرازی بود. وی در کنار تعلیمات ابتدایی و آموزش متوسطه، علوم حوزوی را تا سطوح عالی نزد پدر و عمویش و استادان مشهوری چون حاج شیخ حسین دین‏ محمدی، حاج‏ آقا سید محمد امام جمعه، سید محمود موسوی زنجانی و ... به پایان برد. و در هر کلاس و پایه‏ ای دانش‏ آموز و طلبه ممتاز شناخته شد. با اتمام دوره متوسطه، چند سالی در دبستان «توفیق» زنجان به تعلیم و تربیت دانش‏ آموزان پرداخت. سپس به تهران مهاجرت کرد. در سال تحصیلی 1331 - 1330، وارد دانشکده علوم شد و با انتخاب رشته فیزیک تحصیلات عالی خود را آغاز کرد.

او این دوره را با نگارش «مطالعه در آثار میدان الکتریک و رادیاسیون و گاز ازت روی موجودات زنده» به پایان برد. در این سالها نیز از دانشجویان ممتاز و برجسته شمرده می‏ شد و مورد توجه بیش از حد استادان بود و سرانجام به خاطر دقت و موشکافی عمیق در مسایل علمی محقق و استاد رشته فیزیک شناخته شد. ویژگی های استاد شخصیت استاد روزبه از جهات مختلف شایسته بررسی و مطالعه است، نوشته‏ ها، خاطرات و مصاحبه‏ های برخی از آشنایان، همکاران و شاگردان استاد نشان می‏ دهد که آن دانشور فرزانه از حدود هفتاد صفت نیک بهره می‏ برد. بخشی از صفات و خویی های پسندیده او عبارت است از: ایمان، علم‏، اخلاق اسلامی، مبارز. جا دارد هر کدام از صفات در نوشته ی جدا مورد توجه باشند، در اینجا صرفا بر بیان عناوین بسنده کردیم.

 

مدرسه علوی

‏ یکی دیگر از ابعاد زندگی وی داستان مدرسه علوی است. این واحد آموزش متوسطه در سال 1335 به همت مردان صالح، خوشنام و متدینی چون آقایان حاج علی‏ اصغر کرباسچیان (علامه) و حاج مقدس تهرانی و شالچیان و به مدیریت استاد روزبه شروع به فعالیت کرد. دبیرستان علوی و شعب آن از نظر پذیرش محصل، انتخاب استاد و برنامه‏ های آموزشی ویژه بودند و روحانیون بزرگی همچون شهید دکتر بهشتی، شهید مطهری، شهید قدوسی، شهید باهنر، علامه محمدتقی جعفری، مهدوی کنی و ... با هیأت مدیره و استاد روزبه همکاری نزدیک داشتند. استاد از آغاز فعالیت این مدرسه تا آخرین روزهای زندگی‏ اش یکسره به تعلیم و تربیت شاگردانش پرداخت و در طول این مدت هرگز احساس خستگی نکرد. او اطمینان داشت که دست‏ پروردگانش در اجتماع و محیط های گسترده منشأ آثار و خدمات مفیدی خواهند بود.

 

تربیت‏ یافتگان مکتب او؛ فرزانگانی چون دکتر حداد عادل، حجة الاسلام و المسلمین آقای هاشمی رفسنجانی در تربیت مبلغ برای خارج از ایران ، نهاوندیان، سید احمد مدرس ‏زاده و سید حسین مجتهدی، هادی نژاد حسینیان و ... در شمار شاگردان مکتب استاد جای داشتند. صبحگاه او از نخستین کسانی بود که به مدرسه وارد می ‏شد و شبانگاه با آخرین گروه مدرسه را ترک می‏کرد. محیط تربیتی دبیرستان علوی، بخش بزرگی از زندگی او، بلکه "تمام زندگی او شده بود". استاد به شاگردان مدرسه آنقدر نزدیک بود که به راحتی می‏ شد حس کرد که چگونه از درد آنها رنج می‏ کشد و در شادی آنان از خود آنها شادمان‏تر است. بسیاری از اوقات، در زنگ های تفریح به جای رفتن به دفتر مدرسه و استراحت، به میان شاگردان می‏ رفت و برای آنها پدر، استاد، مربی اخلاق و الگوی فضایل اخلاقی بود.

بسیاری از شاگردان مطالبی را که حتی با پدران و مادران خود در میان نمی‏ گذاشتند، به او می‏ گفتند و او را محرم اسرار خود می دانستند. بسیاری وقتها، شبها تا دیروقت همراه گروهی از شاگردان در آزمایشگاه فیزیک مدرسه به تحقیق می ‏پرداخت تا پاسخ پرسش دانش‏ آموزی را بدهد و اشکال وی را ریشه‏ کن سازد. استاد گاه در غیبت بعضی همکاران، کلاس درس آنها را به خوبی اداره می‏ کرد و همه شاگردان می‏ گفتند، به سبب نوآوری‏اش در تدریس، از محضر او بیش از استاد همیشگی‏ شان بهره برده‏ اند.

بهره مادی استاد از دبیرستان، بنا به تقاضای خود او، بسیار محدود و تنها به مبلغی اندک، که زندگی ساده و بی‏ پیرایه‏ اش را با آنکه همشیره‏ ها و بعضی بستگان در کنارش بودند، در سطح پایین اداره می‏ کرد، و این در حالی بود که از او پیوسته تقاضا می‏ شد، در دانشگاه با حقوق کلان تدریس کند. این نوع گذران معیشت هرگز او را از هدفی که ضروری تشخیص داده بود، باز نداشت. اخلاق نیک، روحیه قناعت و عشق و علاقه بسیار او به مدرسه علوی سبب شد تا بسیاری از شخصیت های علمی و روحانی متعهد شاغل در دانشگاه و غیره دست‏ کم بخشی از اوقات خود را به تدریس افتخاری در آنجا اختصاص دهند. آثار و یادگارها از استاد روزبه تألیفات و تحقیقات متعددی در موضوع های فقه، معارف اسلامی و علوم روز به جا مانده که استاد در پایان عمر همه آنها را به یکی از شاگردان فاضلش سپرد تا در فرصت مناسبی به چاپ برساند. موضوع تحقیقات و یادداشتهای آن بزرگوار عبارت است از: «اثبات جهان ماوراء»، «اثبات وجود خدا»، «عصمت پیامبران»، «ولایت» و «فقه». در سالهای آخر عمر، با همکاری شهید حجة الاسلام سید کاظم موسوی، به تدوین یک دوره کتاب عربی به نام «عربی آسان» پرداخت. این کتاب، که زبان عربی را با روش نوین به علاقه ‏مندان می ‏آموزد، اکنون در مجامع علمی و فرهنگی سراسر کشور تدریس می‏ شود و چندین بار تجدید چاپ شده است. همچنین جزوه «روش آسان» در تعلیم قرآن و کتاب «خداشناسی» وی به زیور چاپ آراسته شده است. متن وصیت نامه معلم اخلاص و تلاش بهترین یادگار وی برای دوستان و علاقه ‏مندان تربیت مکتبی است، اینک این شما و این وصیت نامه:

 

 

بسم ‏اللّه الرحمن الرحیم، هذه وصیتی‏

  •  اضافات حقوقی که از فرهنگ دریافت می‏شود، آنچه قبل از رمضان سال گذشته است باید خمسش داده شود و آنچه متعلق به بعد آن است به ضمیمه وصولی از رفاه معلم قروض از آن داده خواهد شد. اگر علاوه ماند، خمس آن داده شود.
  •  هزار تومان به آقای حاج سید احمد زنجانی در قم داده شود. (از بابت اجازه تصرف که در حقوق داده ‏اند و قرار است این مبلغ به ایشان پرداخت شود تا ماه رمضان آتی )
  •  صد تومان از بابت قیمت چای و شربت که صرف مهمان های خصوصی من می‏ شد، به مدرسه پرداخت شود و تقریبا صد و پنجاه تومان بیشتر (با نظر آقای بیات) از بابت پلی‏ کپی‏ هایی که برای گروه شاه‏چراغی مرحوم کرد و تحویل من داده است، به مدرسه داده شود.
  •  کتاب شرح اشارات در کمد اطاق بالا به جناب آقای میرزا محمدتقی شریعتمداری و دو جلد کتاب حساب فرانسه در همان کمد به آقای بهشتی ... و کتاب ولایت (فتوکپی) به علامه طباطبایی تحویل شود. (توسط آقای موسوی)
  •  یک جلد کتاب که اسمش درست یادم نیست درباره علوم طبیعت از نظر مسلمین متعلق به آقای حداد است و در کمد میز دفتر است، به ایشان مسترد شود.
  •  آقای موسوی قبول زحمت فرموده کتابهای کمد بالا و دفتر و اطاق آقای بیات را ببیند؛ اگر کتابی متعلق به کسی است، اظهار لطف فرموده به صاحبش رد کنند؛ و همین کار را آقای اخوی نسبت به کتابهای منزل انجام دهد.
  •  عموم رفقای گرامی سلام اخلاص بنده را پذیرفته، از بدیهای من و هر گونه حقی که نسبت به من دارند بگذرند و از دعای خیر فراموشم نفرمایند.

 

العذر عند کرام الناس مقبول‏

 

 

 منبع نشریه فردای زنجان صفحه دانشگاه

 

 

استاد رضا روزبه زنگانی.pdf171.9648 kb